Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Skąpiec - streszczenie

włącznie ze zobowiązaniem, że jego ojciec umrze w ciągu ośmiu miesięcy. Lichwiarz uznaje to za cenną wiadomość i, obłudnie powołując się na miłość chrześcijańską, postanawia pomóc potrzebującemu. Nieoczekiwanie dochodzi do spotkania między ojcem a synem – lichwiarzem a jego klientem. Zaskoczeni sytuacją, obaj się obwiniają o niewłaściwą postawę. Oskarżony o hańbiący proceder Harpagon wyrzuca syna z domu.

Harpagona odwiedza Frozynę, którą Strzałka uprzedza, że jego pan to straszny skąpiec. Swatka informuje o pomyślnym skutku jej działań – otóż według niej Marianna jest w przy­szłym mężu zakochana, lubi starszych panów, jest niezwykle oszczędna, skromna i pracowita. Frozyna schlebia próżności Harpagona, zachwyca się jego zdrowiem, przepowiada mu długie życie, chcąc skuteczniej zachęcić do małżeństwa. W gruncie rzeczy ma zupełnie inne zdanie o starym skąpcu.

Akt III.

Harpagon wydaje dyspozycje i wskazówki, chce bowiem godnie, ale bardzo oszczędnie, podjąć Mariannę u siebie. Gościom nakazuje dolewać wina tylko na wyraźną, kilkakrotnie powtarzaną, prośbę. Troszczy się o to, by służba poruszała się w taki sposób, żeby nie było widać ubytków i łat w garderobie, o nowych liberiach nie chce słyszeć. Nakazuje Elizie pilnowanie służącej, żeby nie podkradała pozostałych resztek jedzenia. Kleant obiecuje ojcu, że odpowiednio zachowa się wobec jego przyszłej żony.

Stangret i kucharz w jednej osobie, Jakub, domaga się pieniędzy na przygotowanie kolacji, tymczasem Walery, udając, że podziela poglądy pana, oburza się na taką rozrzutność. Wygłasza sentencję: Po to się je, aby żyć, a nie po to żyje, aby jeść, którą skąpiec nakazuje wyryć złotymi literami i umieścić nad kominkiem.

Harpagon nakazuje przygotowanie powozu i koni, gdyż panie zamierzają wybrać się na targ. Sługa Jakub