Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Skąpiec - streszczenie

– stajenny Harpagona – nie zgadza się na to, gdyż wygłodniałe zwierzęta (ich pan podkrada im owies) nie mają siły na taką podróż. Przy tej okazji zdradza Harpagonowi jaką ten ma opinię wśród ludzi. Oburzony Harpagon, obrzuca służącego wyzwiskami i bije go.

Frozyna przyprowadza Mariannę do domu Harpagona. Panna jest przerażona widokiem nieprzyjemnego starca. Swatka zachęca ją do małżeństwa perspektywą szybkiego zgonu męża. Zrozpaczona dziewczyna w Kleancie rozpoznaje swojego adoratora. Ten w słowach powitania wyznaje jej miłość – niby w imieniu rodzica. Okazuje się, że Kleant bez zgody ojca zamówił owoce i konfitury, jednak w obecności Marianny skąpiec nie może głośno protestować. Kleant chce pokazać pannie wspaniały pierścień ojca z brylantem i nieoczekiwanie w jego imieniu wręcza go jej, nie bacząc na dawane mu znaki. Harpagon nakazuje, żeby pozostałe po podwie­czorku owoce oddać do sklepu.

Akt IV.

Frozyna orientuje się, jakim człowiekiem jest Harpagon, i postanawia odwrócić swoje działania, by doszło do związku Marianny i Kleanta. Chce starca zainteresować inną kobietą, stwarzając pozory, że chodzi o dobrze urodzoną i bogatą osobę.

Kiedy panie udają się na targ, Harpagon rozmawia z Kleantem o Mariannie. Udaje, że gotów jest oddać mu pannę, wtedy Kleant stopniowo ujawnia swoje uczucia oraz przychyl­ność dziewczyny. Wówczas Harpagon zakazuje mu wszelkich kontaktów z Marianną i – wobec odmowy – wydziedzicza go i przeklina. Nie pomaga nawet sprytny Jakub, powołany do pojednania stron.

Strzałka potajemnie przekazuje Kleantowi wykopaną szkatułkę. Harpagon odkrywa, iż go okradziono i szaleje z rozpaczy. Zdradza przy tym, że wręcz miłością darzy swój skarb niż dzieci czy innych ludzi. W roz­paczy mówi, że gotów jest wszystkich powiesić, także siebie, jeśli szkatułka